LADING

KAROLINA KIJAK

Nie znam Karoliny Kijak osobiście, ale patrząc na jej akwarele czuję jakbyśmy się poznały. Być może obie gdzieś, w tym samym momencie patrzyłyśmy na wróble ? Oto kilka pytań, które udało mi się zadać pod czas naszego spotkania.

KAROLINAKIJAK02

  • Pani Karolino, patrząc na Pani akwarelę z wróblem aż mam ochotę rzucić odrobinę okruszków. Dlaczego maluje Pani głównie ptaki ?
Zwierzęta w szczególności ptaki uwielbiałam odkąd pamiętam, wychowałam się na wsi gdzie w bliskim sąsiedztwie domu był las, stawy i łąki, myślę, że to w dużym stopniu uwrażliwiło mnie na przyrodę. Drugą pasją która zawsze mi towarzyszyła to malarstwo. Przez ostatnie lata odstawiłam je jednak na rzecz studiów architektonicznych, pracy w biurze projektowym i innych zleceń.
To właśnie ciągła praca przed komputerem, sprawiła że w pewnym momencie ponownie zatęskniłam do tworzenia manualnego, tradycyjnego pędzla i farb. Miała to być z założenia forma relaksu wybrałam więc ulubioną technikę (akwarele) i ulubiony temat – głównie ptaki. Z jednej strony to „tylko” ptaki z drugiej dla mnie nieskończone źródło inspiracji, uwielbiam zarówno ich różnorodny charakter (majestatyczne ptaki drapieżne, eleganckie żurawie i bociany, małe ciekawskie ptaszki śpiewające czy rozrywkowe papugi) jak i szeroką gamę kolorystyki, tekstur i wzorów. W czarnym z pozoru Kruku znajdziemy odcienie fioletów i granatu, czy nawet w naszym szarym pospolitym gołębiu jest mnóstwo przejść tonalnych. Wystarczy się przyjrzeć. W planach mam również konie(które także uwielbiam) czy inne zwierzęta, ale cały czas nie sposób oderwać mi się od ptaków (jeszcze bażant, i jeszcze sójka i tak w kółko).
KAROLINAKIJAK05
  • W Pani galerii widziałam różne gatunki ptaków. Są Kruki, Sowy, Szczygły, Jemioluszki, Wąsatki, Jaskółki, Czubatki. Nie brakuje również ptaków egzotycznych
    takich jak papugi, kolibry. Który rodzaj stał się Pani ulubionym ?
Moim ulubionym gatunkiem, który też najczęściej się pojawia wśród prac jest zimorodek.
Uważam, że nasz rodzimy zimorodek bije urokiem najpiękniejsze ptaki egzotyczne!
  • Które praca jest najcenniejsza ? 
Najbliższa mi jest nie tyle jedna praca co seria prac z zimorodkami. Jak już wspomniałam to mój ulubiony gatunek, a niestety jest coraz mniej liczebny ze względu na jego wysoką wrażliwość na zmiany środowiska.  Jeśli choć w małym stopniu moje prace zwrócą uwagę na jego istnienie, to czuję sens tego co robię.
KAROLINAKIJAK09
  • Najciekawsze zamówienie od klienta ?
Najciekawsze jak do tej pory miałam zlecenie na portret konia na dużym formacie (A2). Miałam trochę stresu przed realizacją, bo od lat nie malowałam koni a tu od razu tak duży format. Uchwycenie jego charakteru, ale zaryzykowałam i efekt był bardzo udany. To pozwoliło mi odważne podejście do malowania w większej skali.
  • Czy prace powstają na podstawie fotografii ? 
Przy tworzeniu większości prac posiłkuję się fotografią lub rysunkami encyklopedycznymi szczególnie odtwarzając detale (np. wzory upierzenia, dzioby ogólna sylwetkę). Kompozycję układam sama.
KAROLINAKIJAK10
  • Jakie rady dałaby Pani początkującym akwarelistom, którzy chcieliby chwycić za pędzel ?
Wszystkim początkującym chciałabym powiedzieć po prostu: ” śmiało, po prostu zrób to ! ” Często zanim coś stworzymy zbyt dużo myślimy, nad doborem tematu, nad doborem materiałów malarskich, nad tym co powiedzą inni itp.
Wystarczy spontaniczność, to co mamy pod ręką (sama często szkicuje zwykłym długopisem) i to co nam w duszy gra bez oglądania co wypada/nie wypada. Z ciągłego ćwiczenia bierze się doświadczenie i nagle już wiemy który kształt pędzla najlepiej nam leży, czy które kolory najlepiej wpisują się w nasze preferencje.
Druga rzecz, na którą chciałabym zwrócić uwagę,  to fakt:  Ty sam jesteś swoim najlepszym krytykiem.  Wraz z doskonaleniem techniki coraz lepiej będziesz wiedział jaki jest Twój własny styl. On wcale nie musi się innym podobać. Na początkowym etapie tworzenia pokazujemy swoje pierwsze prace rodzinie i przyjaciołom. Ich opinie są ważne,  ale nie powinny być ważniejsze od własnego osądu. Dopasowując się do wszystkich traci się indywidualność.
W moim przypadku znajomym brakowało tła (w większości moich pac tłem jest biel papieru).  Nie zrezygnowałam, bo tak po prostu lubię. Dalej tworzyłam w swoim stylu. Okazało się, że dla wielu osób to jest zaletą i obrazy zaczęły się sprzedawać.  Pasują do wnętrz w stylu skandynawskim i minimalistycznym. Szanujcie opinię innych ale przede wszystkim swoją.
Jako swojego pierwszego krytyka mianujcie zwykłe lustro ! Zdziwicie się, jak w odbiciu lustrzanym od razu spojrzycie na obrazek inaczej i wyłapiecie błędy, naprawdę polecam!
_MG_4646
 guzik30x30
Dziękuje za to spotkanie.
Moim Inspirującym Gościem była Karolina Kijak.
KAROLINA KIJAK
Zdjęcia pochodzą ze strony  : http://www.karolinakijak.com/