LADING

Smakuje i Rysuje

Od dłuższego czasu w Polsce panuje moda na gotowanie. Osobiście uważam, że to bardzo dobry trend. Z okazji zbliżających się Świąt w moim cyklu Inspirujące Portrety pragnę Wam zaproponować kolejny fajny pomysł na świąteczny prezent dla tych gotujących. Poznajcie Elę a wraz z nią jej kulinarne przepisy w formie rysunków. Przepisy Smakuje i rysuje mogą pięknie ozdobić ścianę w kuchni lub zainspirować do gotowania, tych co jeszcze nie rozpoczęli swojej przygody w kuchni.

me1000

  • Waham się. Nie wiem, czy iść do kuchni i zacząć gotować ? Czy szukać miejsca, by Twój przepis umieścić w formie plakatu na ścianie ? Skąd pomysł, by swoje przepisy przedstawiać w formie rysunków?

Od dłuższego czasu zapełniam notesy inspirującymi mnie przepisami. Są to zarówno przepisy sławnych szefów kuchni, blogerów a czasem to po prostu próba rozłożenia na czynniki pierwsze smacznego dania, które zjadłam u kogoś lub w restauracji. Przy tych przepisach zazwyczaj pojawiały się jakieś proste rysunki aż w pewnym momencie zaczęłam rysować składniki i instrukcje przygotowania i tak powstał przepis w formie obrazka. Prowadzę blog „Pracownia z widokiem” postanowiłam od czasu do czasu publikować te rysunki. A później za namową znajomej założyłam „Smakuje i rysuje” i teraz tam można znaleźć moje rysunkowe przepisy.

06

  • Czy Twoje przepisy można zakupić w formie grafiki?

Tak, niedawna moje przepisy są dostępne w formie wydruków na grubszym papierze, które można zbierać i zrobić z nich tzw. przepiśnik. Planuję również większe formaty do zawieszenia w ramach na kuchennej ścianie. Fajnie by było zrobić również serię ściereczek kuchennych ale to na razie tylko pomysł. 

  • Który z przepisów jest Ci najbardziej bliski ? Jest z nim związana jakaś historia ?

Jednym z moich ulubionych przepisów jest biszkoptowy omlet z jagodami. Jest to bardzo prosty, a może nawet banalny, przepis na śniadanie, ale mnie kojarzy się z dzieciństwem. Kiedyś taki omlet robiła dla mnie babcia. W sezonie jagodowym najpierw musiał być oczywiście spacer do lasu i zbieranie owoców. Po powrocie do domu taki omlet to była w pełni zasłużona nagroda. Czasem okraszony rozpuszczonym masłem z dodatkiem cukru a czasem z kleksem swojskiej śmietany. Jak zostały jagody to można było jeszcze załapać się na koktajl albo jagody ze śmietaną i cukrem oraz oczywiście clou babcinego programu czyli pierogi z jagodami. Wracając jednak do omleta to jest on o tyle fajny, że można go robić przez cały rok. Nadają się świeże, jak i  mrożone owoce. Polecam na długie, leniwe śniadanie. 🙂

01

  • Jakie są plany na przyszłość związane z Smakuje i Rysuje ?

Na chwilę obecna moje plany wiążą się głównie z obrazkami do przepiśnika. Chciałabym, aby każdy komu podobają się moje rysunki, mógł stworzyć własny notes kulinarny i dobrać takie przepisy, które mu odpowiadają. Planuję zrobić kilka serii z kartami do przepiśnika, które będą posegregowane kategoriami np.: deser, zupa, przekąska itd. Do takich karteczek dołączona byłaby grafika właśnie z opisem poszczególnej kategorii. Chciałabym również zwiększyć częstotliwość wpisów na blogu lub przynajmniej regularnie dodawać jeden przepis tygodniowo. Niestety teraz różnie z tym bywa bo obowiązków dużo a czas ucieka w szalonym tempie.

  • Czy rysujesz również przepisy innych osób ? Miałaś takie propozycję ?

Kiedyś narysowałam kilka przepisów znanych szefów kuchni, ale jako, że uwielbiam piec i gotować to postanowiłam opracowywać swoje własne receptury. Jestem osobą, która nie potrafi nie zmienić czegoś w oryginalnym przepisie. Zawsze coś muszę dodać lub zamienić co dla niektórych moich bliskich jest denerwujące.

02

  • Najpierw powstaje przepis w głowie, potem w kuchni a potem na papierze ? Jaka jest kolejność ?

Przepis rodzi się najpierw w kuchni a dopiero potem przelewam go na papier. Staram się, aby przepisy były w miarę proste, zarówno pod względem użytych składników jak i  sposobu ich przygotowania. Z założenia mają to być takie „instrukcje obsługi” dla osób, które w kuchni stawiają pierwsze kroki a korzystanie z książek kucharskich jest dla nich zbyt uciążliwe. Z wykształcenia jestem projektantem grafiki użytkowej więc dużą wagę przykładam do tego, aby przepis był graficznie czytelny oraz zrozumiały dla wszystkich. Z drugiej jednak strony dbam o to aby całość była efektowna i ciekawa wizualnie. Tak by każdy chciał go powiesić na ścianie.

04a

  • Rada dla spisujących swoje przepisy w notesach. Co zrobić, by nasze domowe „Przepiśniki” wyglądały równie atrakcyjnie ?

09

Tak jak się lubi, nic na siłę. Jeśli ktoś woli kartki z przepisami to niech tak będzie a dla tych, którzy preferują kolorowe notatniki polecam ozdobne taśmy, wklejanie zdjęć potraw czy ciekawych przepisów z gazet. Oczywiście każdy może również ręcznie ozdabiać taki przepiśnik a tu jedynym ograniczeniem jest nasza kreatywność.

08

 Dziękuje za rozmowę. Moim Inspirującym Gościem była Ela, która swoje przepisy publikuje na stronie Smakuje i rysuje.

Zdjęcia pochodzą ze strony Smakuje i rysuje.

JOANNApodpis01

PS: Nie mogłam się powstrzymać i koniecznie muszę Wam pokazać, mój ulubiony przepis. Ślinka leci ….

05a