LADING

Wolno Mi wysłać Dobre Życzenia

wolnomi04Kartki pochodzą ze sklepu Postallove.pl

Grudzień to miesiąc składania życzeń. Im bliżej Świąt tym ilość sympatycznych słów wypowiedzianych do innych osób się zwiększa. To bardzo fajnie. Dziś mam dla Was propozycję, by do grona obdarowanych osób dobrym słowem dodać kolejne, z pozoru obce.

Kilka miesięcy wstecz poznałam Hanie. Hania prowadzi blog Wolno Mi, na którym namawia, by zwolnić tempo życia. Namawia również do zmian, cytuję: … aby ulepszać świat, trzeba dbać o lokalną społeczność. To zdanie do mnie trafiło najmocniej.  Postanowiłam dołączyć do organizowanej przez nią akcji Dobre Życzenia i wysłać w prezencie przed Świętami kartkę z życzeniami.

  • Kim jesteś ?

Jestem jedną z wielu Polek, które nie chcą żyć, poruszając się w schemacie etat-obiad-serial-spanie. Dzieciństwo na wsi oraz mieszkanie przez pewien czas we Włoszech nauczyło mnie, że z życia trzeba umieć korzystać. Nie satysfakcjonuje mnie szybka kariera kosztem zdrowia, wakacje pod palmą bez integracji z miejscową ludnością ani ślepe podążanie za obcymi wzorcami, bez chwili zastanowienia się nad własną tradycją i kulturą.

wolnomi01

  • Dlaczego piszesz bloga Wolnomi.com ? Jakie treści, tematy się na nim znajdują ?

Blog Wolno Mi powstał po zderzeniu się moich doświadczeń z dzieciństwa i włoskiej dolce vity z rynkiem pracy, w którym muszą odnaleźć się w Polsce absolwenci uczelni. Treści publikowane na blogu odzwierciedlają moją próbę życia we własnym tempie i na moich zasadach. Posty dotyczą różnych sfer życia – kuchni, stylu życia, tradycji, relacji z innymi. Ich wspólnym mianownikiem jest idea slow life.

  • Przedstaw w kilku słowach na czym polega akcja, którą wymyśliłaś „Dobre Życzenia”?

Akcja „Dobre Życzenia” ma na celu… otrzymanie wymarzonych życzeń 🙂 oraz zastrzyku pozytywnej energii. Każdy z nas ma jakieś cele lub obawy, z którymi przyjdzie się mu zmierzyć w nadchodzących miesiącach. Tymczasem świąteczne życzenia często nie do końca odzwierciedlają nasze potrzeby. Dla przykładu: niejedna dziewczyna w moim wieku marzy np. o samorealizacji, założeniu firmy, podjęciu jakiejś nietypowej działalności. Tymczasem otaczający ją ludzie, nawet najbliżsi, nieświadomi jej marzeń życzą jej znalezienia męża i założenia rodziny. Życzą jej tego, czego sami od niej oczekują. Uczestnicy akcji podzielą się swoimi marzeniami, celami lub obawami z przypisanymi im innymi uczestnikami. Dzięki temu każdy otrzyma życzenia odnoszące się do jego własnych zamiarów i czekających na niego wyzwań. Jestem przekonana, że każdemu z nas miło będzie przeczytać, że mamy wspaniały pomysł, że nam się uda, że ktoś w nas wierzy. Życzenia będą pochodzić od obcej osoby, jednak będą szczere i bardziej obiektywne.

wolnomi02

  •  Masz już doświadczenie w organizacji podobnych akcji. Kilka dni temu zakończyła się Twoja pierwsza inicjatywa”Wolne Listy” ? Na czym polegała ?

W ramach akcji „Wolne Listy” do każdego chętnego dopasowałam dwie osoby, z którymi mógł nawiązać korespondencję. Brałam pod uwagę osobiste preferencje uczestników oraz ich zainteresowania.

  • Czy Ty osobiście jesteś zadowolona z efektów ?

Początkowo dostawałam wiele sygnałów, że niektóre listy nie doszły lub miały opóźnienie. Czułam się odpowiedzialna za zadowolenie uczestników, więc wszystkie te niedociągnięcia uważałam za swego rodzaju porażkę. Jednak po przeprowadzeniu ankiety końcowej okazało się, że uczestnicy są zadowoleni z organizacji akcji, a znakomita większość listów dotarła do odbiorców. Wielu Uczestników deklaruje chęć uczestnictwa w kolejnej edycji „Wolnych Listów”. Uznaję więc, że akcja zakończyła się sukcesem.

wolnomi03

  • Twoja rada dla piszących życzenia świąteczne do innych osób ?

Życz drugiej osobie tego, czego sama chce. Często wydaje nam się, że sami wiemy lepiej, czego potrzebuje konkretna osoba. Czasami tradycyjne „zdrowia, szczęścia” może okazać się najbardziej odpowiednie. A najlepiej jest być na bieżąco z potrzebami i marzeniami naszych bliskich przez cały rok!

Dziękuje za rozmowę. W moim cyklu Inspirujące Portrety gościem była Hania, która prowadzi Wolno MiBlog o tym, jak zwolnić tempo życia i nauczyć się cieszyć codziennymi przyjemnościami.

JOANNApodpis01

 wolnomi05