LADING

Czas coś zamotać

Nie wiem, jak Wy, ale ja gdy tylko rozpoczyna się jesień postanawiam coś zamotać. Sweter, szalik, skarpety cokolwiek byleby z włóczką w ręku. Szukając inspiracji natrafiłam na sklep, który wyróżniał się z pośród innych włóczkowych sklepów. Od razu zauważyłam, że są tam włóczki, których nie widziałam wcześniej – z papieru, z gumy i z wełny, ale jakiej wełny ! Ciekawością są również zestawy Zrób to sam – kupujesz komplet druty, włóczkę i instrukcję obsługi. Całość tak mnie zaintrygowała, że postanowiłam poznać Magdę właścicielkę sklepu Czaszamotać.pl Poznajcie ją razem ze mnę.

czaszamotac07

  • Czy lubisz robić dla drutach i szydełku ?

Czy ja lubię?  Nie wiem czy to można nazwać tylko lubieniem. Uwielbiam to!

  • Zakładam, że tak więc moje kolejne pytanie i prośba – w kilku słowach napisz,  dlaczego wg. Ciebie warto spędzić czas dziergając ?

Z różnych względów: bo samo robienie sprawia przyjemność, bo relaksuje i to szybciej niż każda inna technika relaksu. Dzierganie (czy to na drutach czy szydełku) to świetna medytacja, tak. Jest się tu i teraz podążając oczko za oczkiem wzdłuż nitki. Jest też nazywane jogą dla mózgu. Okazuje się że podczas dziergania mózg bardzo intensywnie pracuje – po pierwsze nad koordynacją naszych dłoni – bo jedna robi jeden ruch a druga zupełnie inny! Ha! Poza tym stara się wyobrazić sobie robiony wzór i zapamiętuje go. Każda doświadczona knitterka wie, że po paru rzędach pamięta się nawet najbardziej skomplikowany schemat wzoru. Chroni to mózg przed wszelkimi chorobami starczymi. Dlaczego jeszcze? Bo robótki to małe dzieła sztuki. Tak, tworzymy coś z kawałka włóczki, to sztuka. Dziergając więc możemy czuć się jak artysta! ? to świetny sposób na wyrażenie swojej kreatywności, osobowości. Na koniec jeszcze jest radość z założenia tego czegoś co same stworzyłyśmy i pochwalenia się światu (tutaj świetnie sprawdza się facebook i instagram 😉 Jest udowodnione, ze rzeczy zrobione przez siebie nosimy chętniej i bardziej o nie dbamy.

czaszamotac01-600

Na koniec dodam, że to nie musi być czas spędzony samotnie w fotelu (choć jest wtedy bardzo przyjemnie …), nie musimy w ten sposób zaniedbywać przyjaciół i życia towarzyskiego. Teraz bardzo modne jest ‘knitting in public’ czyli dzierganie w miejscach publicznych. W kawiarniach, parkach, na korytarzach szkół czy uczelni, poczekalniach. Zainteresowanie gwarantowane, i podziw!

czaszamotac02Zdjęcie pochodzi ze strony I Knit London

  • Dlaczego założyłaś sklep z włóczkami ?

No cóż, trzeba było jakoś ukryć to uzależnienie, a poważnie to pomysł rodził się jakiś czas. Ja jestem ‘dzieckiem korporacji’ w której pracowałam 12 lat. Ostatnie 3 lata pracowałam w Szwajcarii. Tam od nowa odkryłam dzierganie, ponieważ nagle miałam dostęp do sklepów z najlepszymi wełnami świata! To co kiedyś tylko oglądałam na Internecie (bo koszt przesyłki do Polski przekraczał moje możliwości finansowe i zdrowy rozsądek) teraz było na wyciągnięcie ręki. I tak sobie pomyślałam, że szkoda, że dziewczyny w Polsce nie mają do tego dostępu. Na pewno by chciały! Przecież my (Polki) mamy wspaniałą tradycję dziewiarską. Całe lata 70te i 80te to złoty wiek włóczek w Polsce. Postanowiłam więc rzucić pracę, wrócić do Polski i otworzyć sklep z najlepszymi włóczkami świata.

czaszamotac03

  • W ofercie sklepu Czaszamotac.pl są zestawy „Zrób to sam” ? Co to za zestawy ? Z czego one się składają ? Jakie dają możliwości ? Jaka jest ich cena ?

To się zaczęło od misji sklepu. Całe moje życie – a dziergam już chyba ponad 30 lat! słyszałam, teksty typu: „ale super, ale ja nie umiem”, „nie wiem jak się do tego zabrać”, „ale ja nie wiem jaka włóczka, jakie druty do tego”, „nie mam czasu”.

Jakoś tak podskórnie czuję, że większość dziewczyn chciałoby sobie coś samodzielnie wydziergać i poczuć tą satysfakcję o której mówiłam wcześniej. Nawet jeśli się do tego nie przyznają. Większość nie miało tyle szczęścia co ja i Mama albo Babcia ich nie nauczyły, albo po prostu już zapomniały i teraz nie wiedzą jak zacząć. I dla nich są właśnie zestawy!
O! podoba mi się ta czapka!” To proszę, tutaj jest: włóczka, druty, opis wykonania krok po kroku – wszystko za jednym kliknięciem myszki, bez ryzyka, że coś nie tak się dobierze, bez potrzeby szukania każdego składnika w innym sklepie.
I efekt murowany! Skoro taka czapka Ci się podoba, to taką właśnie zrobisz. Dokładnie taką. A nie podobną czyli już nie taką fajną.  Zestawy to przede wszystkim brak ryzyka i wahania czy aby na pewno dobrze wyjdzie (a ta niepewność jest powodem 90% nie dokończonych robótek!). Gwarantuję że wyjdzie! Dokładnie takie! W mojej ofercie jest bardzo dużo zestawów dla początkujących, dzięki którym nawet ktoś kto pierwszy raz ma druty w ręce będzie w stanie zrobić sobie bardzo modną rzecz na drutach czy szydełku. To kwestia dobrania wzoru, włóczki i drutów. Grube wełny, które są sztandarowym produktem u mnie w sklepie, to świetny materiał dla początkujących, bardzo dużo wybaczają, robi się z nich przyjemnie i bardzo szybko! Nie zdążysz się zniechęcić a tu komin gotowy. Cena zestawu jest składową ceny włóczki, drutów i wzoru.

czaszamotac04

  • Oprócz zestawów DIY oferujesz również różnego rodzaj włóczki o których osobiście słyszałam po raz pierwszy, np. włóczę Phil Techno. Co to za włóczka ?

Tak jak mówiłam wcześniej, z zamierzenia sklep Czaszamotac.pl ma być sklepem gdzie można dostać najlepsze i najciekawsze włóczki świata. Jest już wiele sklepów dziewiarskich online, gdzie można kupić dobrej jakości włóczki, do których jesteśmy przyzwyczajone przez lata, bo z podobnych dziergały nasze mamy i babcie.. Ja jednak wiem, że jest coś więcej i wybór jest nieograniczony, dlatego zachęcam moje klientki do poszukiwań ciekawszych rozwiązań. Np. wspomniana ‘włóczka’ Phil Techno, czyli guma z neoprenu z której można własnoręcznie zrobić sobie biżuterię, ale także torebkę czy pasek.

czaszamotac05

 

W tym sezonie jesień/zima królują sztuczne futerka – u mnie mam aż 3 rodzaje włóczek imitujących futerka: Phil Douce, Neige i Nounours. Nie tylko dzieci wyglądają przytulnie w ubrankach z takich futerek. W ofercie mam też najgrubszą wełnę dostępną w tej chwili na świecie – firmy Loopy Mango – wełna wyprodukowana z przędzy merynosa, przędzona ręcznie i ręcznie barwiona. Taki Slow Fashion w czystej postaci. Na lato planuję ‘włóczkę’ z 100% papieru! Tak Phil Papier – z której będzie można samemu zrobić sobie słomkowy kapelusz czy torbę na plażę  będę też mieć podeszwy do espadryli w rozmiarach od 15-42 – i zestawy do samodzielnego zrobienia sobie espadryli! One będą modne zawsze.
W marcu jadę na największe targi dziewiarskie w Europie – więc na pewno przywiozę jeszcze parę nowości!

  • Na swojej stronie, pod hasłem O NAS przytaczasz obraz dziewczyn, które spotkają się w miejscach publicznych i dziergają. W jaki sposób chciałabyś namówić Polki do takich spotkań ?

Tak, to moje marzenie… Za granicą spotkanie dziergających dziewczyn w Starbucks’ie to nic nadzwyczajnego. Spotykają się tam tak jak i u nas, na kawę, ale przecież przy piciu kawy i rozmowie można swobodnie dziergać! (i znów! Jak wspaniale rozwija się nasz mózg!) Chciałabym, aby takie obrazki zagościły także w polskich kawiarniach i parkach. Jak chciałabym namówić polskie dziewczyny? Pokazując dobry przykład z zagranicy. Nie możemy przecież być gorsze! Pogląd, że robienie na drutach to zajęcie dla babć jest już dawno nieprawdą. Na Instagramie jest #knittingissexyagain! To coś znaczy! Wierzę że Polki są trendsetterkami – więc długo ich nie trzeba będzie namawiać.

czaszamotac06

Dzisiejszym moim Gościem była Magdalena – właścicielka sklepu Czaszamotać.pl

Dziękuje za rozmowę.

JOANNApodpis01

Zdjęcia pochodzę ze sklepu Czaszamotać.pl