LADING

Malowanie piaskiem

Wrzesień to miesiąc poszukiwania ciekawych zajęć popołudniowych dla dzieci, ale nie tylko. Również dorosłe osoby coraz częściej decydują się spędzić kilka godzin podczas różnych warsztatów by pogłębić swoją wiedzę na jakiś temat. Miło spędzić czas. W poszukiwaniu miejsc szczególnych natrafiłam na artystyczną szkołę Galitsyna Art School. Być może ktoś z Państwa kojarzy  nazwisko Tetiany Galitsyna ? Przyznam się, że ja Pani Tetiany nie znałam wcześniej, ale po zapoznaniu się z ofertą szkoły postanowiłam ją poznać bliżej. Z wielką przyjemnością prezentuje Wam krótki wywiad opisujący niesamowitą sztukę malowania piaskiem.

Malowanie piaskiem

  •  Kto stworzył Galitsyna Art School ?

Galitsyna Art School to pierwsza w Polsce szkoła artystyczna promująca sztukę malowania piaskiem. Szkoła realizuje autorski program „Edukacji i rozwoju przez sztukę” opracowany przez jej założycielkę Tetianę Galitsynę.

Tetiana Galitsyna – ukraińska malarka z Charkowa, ikona sztuki malowania piaskiem, artystka z sukcesami w skali międzynarodowej. Po wygranej w polskiej edycji Mam Talent w 2013 roku prezentowała swoje oszołamiające piaskowe show w wielu krajach. 

Tetiana pokochała Polskę. Od dwóch lat wraz z mężem i córeczką mieszkają w Warszawie. Stworzyła tu takie magiczne miejsce z klimatem, w którym króluje sztuka. Jej samej towarzyszy ona od dzieciństwa a dzisiaj jest jej pasją i pracą. Dzieli się nią i uczy innych jak rozwijać talent, aby osiągać sukces i satysfakcję. Jej ambicją jest stworzenie tu „kuźni talentów”.

  • Z wielu różnych zajęć na szczególną uwagę zasługują spotkania pod hasłem „malowania piaskiem”.  Jak wyglądają takie zajęcia, co dają uczestnikom, kto na nie przychodzi?

Wyobraźmy sobie, że schodzimy w dół po schodach do pracowni artystycznej, która znajduje się w tajemniczych „podziemiach”. Już wtedy czujemy dreszczyk emocji. Kiedy już tam docieramy panuje w niej półmrok. Największe zaskoczenie to wyłaniające się po kolei rozświetlone ledowym światłem stoły o szklanych blatach, na których wysypany jest piasek. Wtedy najczęściej wydobywa się pierwszy okrzyk pozytywnego zaskoczenia „WOW”!

I taki właśnie jest początek pierwszych zajęć.

Każdy z uczestników zajmuje swoją „szklaną piaskownicę” a instruktor artystyczny włącza ekran, na którym pojawia się animowany piaskowy film. Na samym początku chcemy pokazać uczniom, co można stworzyć za pomocą piasku. Piasek to nie tylko zabawa dla maluchów, ale za jego pomocą można tworzyć wyrafinowane obrazy, fabuły i całe filmy animowane. To nie tylko sztuka malowania, ale również sztuka filmowa.

Kolejny etap to nauka technik rysowania piaskiem. Krok po kroku uczniowie poznają i odkrywają jej niuanse. Na początku tworzą proste piaskowe obrazki z różnych dziedzin. Następnie uczą się przekształcać te obrazy w inne. Poznają tajniki animacji. Tworzą własne obrazy i kompozycje, układają scenariusze, tworzą całe historie i „opowiadają” je za pomocą piasku.

malowanie piaskiem

Zalet takich zajęć jest mnóstwo. Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na te najważniejsze. Przede wszystkim malowanie piaskiem to zajęcie „ponadpokoleniowe”. Mogą się nim pasjonować zarówno maluchy jak i ich rodzice czy dziadkowie.

Dla dzieci to nie tylko twórcza zabawa, ale również edukacja i rozwój. Animacja piaskowa doskonale rozwija umiejętności motoryczne i mowę, dlatego też jest zalecana przez pediatrów. Dlaczego? Bo im lepiej dziecko pracuje palcami, tym szybciej i lepiej zaczyna mówić. Pomaga również rozwijać koordynację ruchów, wyobraźnię, twórcze myślenie i kreatywność.

Malowanie piaskiem jest również niezawodne, kiedy dzieci rozpoczynają naukę pisania. Bardzo często piszą litery i cyfry odwrotnie. Można zastosować specjalną piaskową zabawę w „przekształcanie”. Rysujemy litery piaskiem, a potem zmieniamy na obrazy na przykład literę „S” zamieniamy w misia, okulary lub łabędzia. Takich transformacji można robić nieskończenie wiele. W ten sposób powstają całe piaskowe bajki. W podobny sposób dzieci rozwijają wiedzę z najróżniejszych dziedzin. Poznają tajemnice podwodnego świata czy wszechświata – na przykład układ planetarny. Malują planety i gwiazdy ucząc się jednocześnie ich położenia. Wprawiają je w ruch po orbitach. W ten unikalny sposób uczą się i rozwijają nawet tego nie zauważając, bo są tak pochłonięte tą zabawą w sztukę.

Zajęcia malowania piaskiem pomagają także pozbyć się lęków. Dzieci nie boją się popełniać błędów, bo można je bardzo szybko naprawić. Nie towarzyszy im „lęk białej kartki”, który najczęściej sprowadza się do stwierdzenia „nie umiem”. Dzięki temu podnoszą własną samoocenę i wiarę w swoje umiejętności. Swobodne tworzenie uczy wiary w osiągnięcie sukcesu i własne siły a tym samym przygotowuje do lepszego radzenia sobie z w życiu dorosłym.

malowanie piaskiem

Wielu psychologów i terapeutów natomiast wprowadza malowanie piaskiem do programu leczenia układu nerwowego szczególnie dla zapracowanych i zestresowanych rodziców. Dlaczego? Bo wciąga ono w swój magiczny świat, pomaga zapomnieć o problemach. Skupiamy się na piaskowych obrazach tak bardzo, że zapominamy o całym świecie. To pozwala wyciszyć umysł i uciec od natłoku codziennych spraw. Po prostu zresetować się.

Seniorom z kolei pozwala zachować sprawność manualną i doskonałą kondycję mózgu, a także niezwykłą radość tworzenia. Malowanie piaskiem jest dla nich nową pasją i formą spędzania czasu a Galitsyna Art School miejscem ciekawych spotkań w grupie przyjaciół.

Malowanie piaskiem

  • Hasło zachęcające do udziały w Państwa zajęciach to: …

Rozwiń swój talent i przekuj go w sukces !

MIEJSCE : Galitsyna Art School

ADRES : Warszawa-Ursynów, ul.Nowoursynowska 147 (wejście od ul. Rosoła)

WWW : Galitsyna Art School

guzik30x30

Zdjęcia pochodzą z materiałów prasowych Galitsyna Art School i zostały opublikowane za zgodą właścicieli.

Jeżeli znasz miejsce, które wg. Ciebie zasługuje na dodatkową promocję napisz do mnie kontakt[at]rekodziennik.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz