LADING

Pasek do zegarka

W jaki sposób odmienić zegarek noszony na nadgarstku ? Najprościej – zmienić pasek ! Dzisiaj w cyklu „inspirujące portrety” mam przyjemność przedstawić Wam Pana Jakuba, który od kilkunastu lat zajmuje się ręcznym szyciem skórzanych pasków do zegarków. Pracownia J.F.Szymaniak to przede wszystkim jakość wykonania i dbałość o szczegóły a historia powstania wiąże się z wielką pasją do zegarków i zamiłowaniem do skóry.

Przy okazji zbliżających się Świąt zwracam uwagę, iż pasek do zegarka może być interesującym prezentem pod choinką.

Pasek do zegarka "handmade"

  •  Skąd pomysł by zająć się tworzeniem ręcznie szytych pasków do zegarków ?

Moją najstarszą pasją są zegarki, to już kilkanaście lat. Ok 2006 roku na forum zegarkowym zobaczyłem pierwsze ręcznie szyte paski i bardzo mi się spodobały. Po jakimś czasie postanowiłem spróbować swoich sił i samemu wykonać pasek do mojego zegarka Seiko. Pasek był ze starego paska do spodni. Strasznie się nad nim umęczyłem, nie wiedziałem, że dziurki należy zrobić szydłem i próbowałem szyć grubą skórę cienką igłą i nicią. Byłem dumny z tego paska, choć dziś niezmiernie mnie śmieszy. Potem powstał jeszcze jeden pasek, ze starego portfela, całkiem dobrze wygląda nawet z dzisiejszej perspektywy. Przełom nastąpił kiedy kupiłem podstawowe narzędzia kaletnicze – zaczęło się na poważnie i wciągnęło mnie na dobre.

pasek do zegarka "handmade"

  • Czy swoje umiejętności zdobył Pan kończąc specjalistyczną szkołę ?

Wszystkiego nauczyłem się sam metodą prób i błędów, szukając informacji w internecie. Na pewno w rozwinięciu pasji pomogło mi to, że przez lata pracowałem w butikach z zegarkami, dzięki czemu mogłem zobaczyć jak wygląda proces decyzyjny zakupu zegarka (gdzie niejednokrotnie zdarzało się, że o zakupie za kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, decydował użyty pasek). Zaobserwowałem też, że klienci mają potrzeby których nie są w stanie zapewnić producenci zegarków. Sporą inspiracją są dla mnie tradycyjne firmy kaletnicze (takim najpopularniejszym przykładem jest Hermes) wykonujące torby i akcesoria. Przywiązuje się tam niesamowitą wagę do szczegółów, ręcznego szycia i jakości skór. Jest też wielu światowych twórców, z Francji czy Japonii – patrząc na cudowną jakość wykonania małych przedmiotów, nie tylko pasków, ale portfeli i toreb, można się sporo nauczyć, a na pewno wiedzieć do czego dążyć.

paski do zegarków ręcznie robione

  • W jakich paskach się Pan specjalizuje ? Czy to są paski do męskich, czy damskich zegarków ?

W tej profesji nie ma specjalnej specjalizacji i podziału na damskie i męskie paski, natomiast są materiały które są używane częściej w paskach damskich np. skóra płaszczki. Z racji tego, że rynek zegarkowy to głównie mężczyźni, większość pasków które wykonuję to paski męskie.

Jeśli już jesteśmy przy podziale to środowisko twórców można podzielić na tych którzy wykonują grube paski w surowym stylu, bardziej siermiężnym, paski do dużych zegarków, a na drugiej stronie bieguna są paski do zegarków eleganckich, z wieloma detalami takimi jak zwężenie, wypełnienie skórą w środku, liniowane krawędzie – zdecydowanie lepiej odnajduję się w tym drugim stylu, ponieważ jest tam większa możliwość pokazania kunsztu i zaakcentowania ciekawych detali. Oczywiście klasyczne masywne paski też wykonuję, od tego zaczynałem i mam do nich duży sentyment.

  • Jaki asortyment z Pana oferty cieszy się największą popularnością w śród klientów? Dlaczego ?

Ponieważ wykonuję paski głównie na indywidualne zamówienie, często zamienniki oryginalnych pasków, nie można tu mówić o jakimś stałym asortymencie jeśli chodzi o styl paska. Większość zamówień to paski ze skór egzotycznych, jeśli już chcemy zaakcentować jakich produktów oczekują ode mnie klienci .

paski do zegarków ręcznie robione

pasek do zegarka męskiego

Na pewno dużą popularnością cieszą się akcesoria skórzane które wykonuję, takie jak tzw. cardholdery (płaskie portfele jednokieszeniowe) czy składane płaski portfele typu bifold – tutaj można zaryzykować tezę, że jest to stały asortyment, który mimo że jest wykonywany na indywidualne zamówienie (wybór nici, koloru boków skóry itp.) nie zmienia się w formie.

portfel męski ręcznie robiony

  • Co Panu osobiście daje największą satysfakcję podczas wykonywania swojej pracy ?

Największą satysfakcją jest zadowolony klient, szczególnie kiedy mam wolną rękę w projekcie. Bardzo cieszy mnie kiedy klienci wracają i zamawiają kolejne paski – dodam, że nie jest żadnym ewenementem posiadanie kilku czy kilkunastu pasków do jednego zegarka, bo samo posiadanie kilku czy kilkunastu zegarków to raczej standard wśród moich klientów. Niejednokrotnie łapię się na tym, że idąc do swojej pracowni i zasiadając rano do pracy myślę o tym, że mam świetną pracę którą uwielbiam.

paski do zegarków

Zawsze ekscytuje mnie zakup nowych ciekawych skór (prawdziwym rajem są odbywające się dwa razy w roku targi w Mediolanie), nie mogę się wtedy doczekać aż wykonam coś ciekawego. Bardzo lubię też fotografować – jest to istotna część mojej pracy, poświęcam sporo czasu na wykonanie zdjęć produktów, a najprzyjemniej jako mogę wykonać zdjęcie gotowego już paska na zegarku.

  • Rada dla osoby, która samodzielnie chciałaby wykonać pasek do swojego zegarka, od czego ma zacząć ?

Najlepiej zaopatrzyć się w zwartą skórę juchtową która jest dosyć przyjemna w pracy dla początkujących. Do tego klej szewski, szydło, igły rymarki, grubsze nici, oraz dobrej klasy nóż i podkładka do pracy. Te podstawowe narzędzia sprawią, że będziemy mieli podstawy do stworzenia pierwszego projektu. W popularnych serwisach typu You Tube jest sporo tutoriali gdzie możemy zobaczyć jak powstaje taki prosty pasek.

 

Moim dzisiejszym gościem w cyklu Inspirujące Portrety był Jakub Szymaniak

Dziękuje za rozmowę.

Mój hit od Pana Jakuba !

torebka skórzana szyta ręcznie

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz