LADING

Jak zrobić kartki świąteczne?

Tradycyjne kartki świąteczne …

Świetnie pamiętam, kiedy ostatnio dostałam kartkę tradycyjną pocztą. Było to w sierpniu – gratulacje z okazji narodzin córki. Znacznie trudniej przychodzi mi przypomnieć sobie, kiedy na takiej analogowej kartce nadeszły życzenia świąteczne. Czy poczta tradycyjna umiera? Czy ma służyć już tylko do przesyłania paczek z zakupami i urzędowych druków? Nic z tego! Działamy z tradycyjnymi kartkami

Jakiś czas temu dołączyłam na Facebooku do grupy Kochamy Pismo Ręczne. Wybrałam się także na pierwsze warsztaty kaligrafii. Na codziennie ćwiczenia brak mi czasu, dlatego gdy padł pomysł wymiany kartek świątecznych, pomyślałam, że będzie to miła okazja, aby potrenować pisanie ręczne. Okazuje się, że to wspaniała przygoda i chcę się z Wami podzielić tym, jak zabrałam się do przygotowania kartek.

Jak zrobić kartki świąteczne?

Nie mam talentu do rysowania, więc ta opcja nie wchodziła w grę. Znalazłam za to na stronie well-well.pl wzory świątecznych plakatów do pobrania. Jelonek szczególnie mi się spodobał i postanowiłam go wydrukować jako plakat do pokoju syna, a także w formacie pocztówkowym.

kartka świąteczna z reniferem

Jeśli – podobnie jak ja – planujecie później nakleić wzór na bristol, pocztówka nie musi być drukowana na bardzo grubym papierze – u mnie to ok. 150 g. Koszt druku cyfrowego takiej kartki to ok 2 zł. Na tło wybrałam bristol w kolorze jasnej szarości – jeden arkusz starczy na kilka / kilkanaście kartek. Do każdej pocztówki przycięłam bristol tak, aby uzyskać otwieraną kartkę z grafiką na przedniej okładce. Jelonka przykleiłam taśmą dwustronną, zostawiając po bokach centymetrową ramkę. Powstały karnety świąteczne, z których w razie potrzeby można wyciąć obrazek i zrobić choinkową ozdobę.

Jak zrobić kartkę świąteczną?

W internecie jest mnóstwo plakatów i grafik świątecznych, które zupełnie legalnie i bezpłatnie można pobrać i wykorzystać. Samo szukanie może być świetną zabawą. Ja chciałam, aby wzór z mojego domu powędrował do innych uczestniczek akcji.

Świąteczne życzenia

Trudno napisać życzenia dla kogoś nieznajomego. Postanowiłam to rozwiązać wykorzystując na wszystkich kartkach ten sam tekst z życzeniami: „Pełnych równowagi Świąt”, by przy okazji odesłać do poradnika „Zrównoważone Święta”, który napisałam w ubiegłym roku. Aby jednak każda kartka była wyjątkowa, zdecydowałam się zastosować różne kroje pisma. Inspiracji szukałam na stronie dafont.com. W wyszukiwarce wstawiłam słowo Christmas i… przepadłam. Czcionek z typowymi literami nie jest wiele, udało mi się jednak wybrać 5 różnych:

Christmas Time

Christmas Time Font

Christmas Season

Christmas Season

I Love Christmas

I Love Christmas

What I Want For Christmas

What I Want For Christmas

Cartoon Blocks Christmas

Cartoon Blocks Christmas

Poza nimi podpatrzyłam też masę fajnych schematycznych obrazków w innych krojach, które można wykorzystać jako ozdobę kartki, koperty albo wzór do stempla (sprawdźcie Christmas People, Merry Christmas Go albo świetne choinki w kroju Oh Christmas Ding). Na stronie można też sprawdzić, jak wygląda nasz napis pisany konkretną czcionką. Czasami nie mają one polskich znaków i tutaj trzeba samodzielnie pokombinować, ale to właśnie fajne ćwiczenie pisma ręcznego. Dzięki takiej wizualnej podpowiedzi, udało mi się napisać życzenia różnymi krojami pisma.

Przed wpisaniem tekstu na kartki postanowiłam trochę poćwiczyć. Przy okazji zapoznałam się z nowym dla mnie narzędziem – brush penem, czyli flamastrem z pędzelkową końcówką. Kupiłam jeden kolor (dark grey, nr 74) ZIG Art&Graphic Twin od Kuretake. Uwielbiam szary kolor, więc na pewno się nie zmarnuje Ten flamaster ma dwie końcówki – jedna jest właśnie pędzelkowa, druga typowo pisakowa, cienka. Jako uzupełnienie wykorzystałam czarny cienkopis Stabilo, aby obrysować grubsze litery.

Przykładowy tekst wygląda tak:

  • przykład z czcionką Christmas Season, która bardzo mi się spodobała, pisany zwykłą flamastrowa końcówką

życzenia świąteczne

  • przykład mojego typowego pisma, pisanego końcówką pędzelkową z obrysem cienkopisem

życzenia świąteczne

Dodatki do kartek świątecznych

Ponieważ i tak pakuję kartki do kopert, planuję dorzucić – jako upominek – własnoręcznie przygotowane tagi do prezentów, a na kopertach odbić zrobione przeze mnie wzory stempli.

etykiety do prezentów

Przygotowanie kartek daje wiele frajdy. W przypadku wymiany z osobami nieznajomymi, liczy się także element niespodzianki – jestem bardzo ciekawa, czy efekty mojej pracy spodobają się innym i czym sama zostanę zaskoczona ?

A Wy – lubicie dostawać tradycyjne kartki?

Zapisz

Zapisz