LADING

Haft historyczny

Jeżeli haft w Polsce kojarzył Ci się wyłącznie z krzyżykowymi obrazkami poznajcie prace Magdy a odkryjecie haft na nowo.

Haft historyczny wykonywany specjalną przędzą wełnianą lub haft wstążeczkowy z przepięknych jedwabnych wstążek w perfekcyjnym wykonaniu Magdy – Haft ręczny Haft Craft to prawdziwa przyjemność oglądania i dotykania. Przeczytajcie kilka słów o prawdziwej pasji do haftu.

P O C Z Ą T E K

Zacznijmy od początku. Kiedy wyhaftowałaś swój pierwszy wzór?

W zasadzie nie pamiętam swego pierwszego haftu. Pewnie miałam 10 lat i był to haft wykonany w szkole. Ale już mając 17 lat wykonywałam piękne koszule haftowane i dumnie zakładałam je do szkoły.

H A F T

Co w hafcie podoba Ci się najbardziej?

Jego niepowtarzalność, np. haft wstążeczkowy. Mam na swoim koncie bardzo dużo wykonanych przedmiotów z tym właśnie haftem, między innymi wiele okładek do książek, notesów z tulipanami. Każdy haft wykonywałam tak samo, ten sam wzór, te same wstążki, ale nigdy nie zdarzyło mi się, żeby wyglądały tak samo! To niesamowite, ze jedwabne wstążki, którymi haftuje za każdym razem układają się inaczej.  Klient oglądając moje prace może być pewien, że haft wykonany dla niego jest jedyny i niepowtarzalny.

Zajmujesz się haftem profesjonalnie. Cały czas poszerzasz swoje umiejętności. Obecnie jesteś studentką w Royal School of Needlework w Londynie. Opowiedz nam kilka słów o szkole i o tym, jakie umiejętności tam zdobywasz?

The Royal School of Needlework mieści się w historycznym pałacu Henryka VIII, w klimatycznych, historycznych pomieszczeniach. Szkołę założono w 1872 roku i od tamtego czasu szkoli na różnych poziomach i w różnym zakresie uczniów i studentów. Ja koncentruję się na technikach historycznych. Techniki te w większości nie są znane w Polsce. O braku ich popularności świadczy fakt, iż w Polsce nie ma możliwości nabycia do nich materiałów. Ja kupuję wszystko w UK. Poza tym w szkole do perfekcji doprowadzona jest technika samego haftowania,  chociażby zaczynania i kończenia nici [Zaczynanie i kończenie nici na wierzchu, przy czym nic zakończona jest supełkiem. Technika w Polsce nie znana].

UWAGA . wartościowy link  Sew Exciting i Crafty Ribbons

W jaki sposób wykorzystujesz swoje umiejętności praktycznie? Jakie przedmioty najczęściej ozdabiasz haftem?

Haftuję wiele i różnorodnie. Nie mam preferowanej techniki czy preferowanych haftów. Mam takie okresy, ze np. haftuje dużo pościeli haftem białym…. Jak wpadnę w rytm, łatwiej mi haftować  jedną techniką. Jak się nią nasycę, przechodzę do następnej …

Haftem wstążeczkowym ozdabiam okładki do książek, albumów lub notesów. Wyglądają bardzo ładnie i wtedy potrafię w ciągu kilku dni zrobić kilkanaście sztuk. Ozdabiam również torebki.

Prowadzisz Klub Haftu w Wilanowie. Kto należy do tego klubu? Czym się tam zajmujecie? Jaki Ty masz pomysł na rozwój uczestniczek klubu?

Prowadzę Klub Haftu w Pałacu w Wilanowie. Uczestniczki z reguły prezentują wysokie umiejętności. Ja uczę ich nowych ściegów, które wymagają czasu. Niektóre ściegi od początku wychodzą perfekcyjnie,  inne wymagają dużo czasu, by wyszły dobrze.
Objęłam prowadzenie Klubu w styczniu 2019 r. Moim pomysłem jest przeprowadzenie Klubu na zasadzie projektów. Kompleksowo, od początku do końca. W tym roku będziemy wykonywać Crewelwork, czyli haft wełną. Od samego początku, uczestniczki same projektują wzór, dobierają kolory przędzy. Wszystkie procesy pod moim kierunkiem. Potem do poszczególnych motywów dobieramy konkretne ściegi i do konkretnych ściegów kolor. Wszystko musi być proporcjonalne i estetyczne. Musi odpowiadać wymogom haftu wełną. Nawet motyw, który będzie haftowany musi spełniać konkretne wymagania.

 

Na swojej stronie FB – tu będzie linki – wspominasz o mało znanej w Polsce technice i ściegach, jak np. Crewelwork lub Goldwork. Dlaczego chciałabyś właśnie te ściegi przybliżyć polskim pasjonatom haftu?

W Polsce nie ma aż takich różnorodnych technik, jakie poznałam za granica. Na przykład w hafcie kaszubskim mamy niewiele ściegów.  W hafcie Crewelwork możemy ich mieć swobodnie aż dwadzieścia sześć. Do tego dochodzą jeszcze wariacje tych ściegów. Haft Crewelwork jest bardzo różnorodny. Haft zlotem, Goldwork, jest absolutnie unikatowy, ale bardzo czasochłonny i pracochłonny. Wymaga tej dużej precyzji.. Dużo wolniej wykonuje się go, niż haft wstążeczkowy. Wszystkie wymienione techniki przeznaczone dla prawdziwych miłośników i profesjonalistów haftów ręcznych. Warto podkreślić, że większość haftów wymaga szlachetnych materiałów, głównie jedwabi. Dzięki użytym materiałom wyglądają zjawiskowo i szlachetnie.

.

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą z archiwum Magdy i zostały opublikowane z jej zgodą.

KONTAKT DO Magdy:

STRONA NA FB Haft ręczny Haft Craft

Zajmujesz się haftem?

Pozostaw kilka słów komentarza. Będzie mi i Magdzie bardzo miło!